TEOG

İyi bir lisede okuyabilmek için TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) Sınavında iyi bir derece elde etmeniz gerekmektedir. Sistemli ve bilinçli bir çalışma programıyla çalıştığımızda başarı kaçınılmaz olarak gelecektir.
İyi bir Lise, iyi bir Üniversite, iyi bir Bölüm, iyi bir Meslek halkasının ilk ve en önemli basamağıdır. Burada elde edilecek kazanımların bir ömür boyu meyveleri toplanacaktır. Bu yüzden öğrenciyi hayata hazırlayan çok önemli bir sınavdır.

TEOG sınavı ne zaman ?
1. Dönem sınavlar Kasım’ın son haftası.
2. Dönem sınavlar ise Nisan’ın son haftası yapılacak.

Bu sene ilk TEOG sınavı 23-24 Kasım’da yapıldı. Bu sınava giremeyenler 09-10 Aralık’ta mazeret sınavına girdiler. İkinci dönem TEOG sınavı ise 26-27 Nisan 2017’de yapıldı. SBS’de mazeret sınavı yoktu. TEOG’daki farklardan birisi de bu. Mazeret sınavları gerçekleştiği için artık herkes sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor.

TEOG sistemi ile ilgili detaylı bilgi
TEOG modelinde, iki yazılısı olan derslerin birinci yazılısı, üç yazılısı olan derslerin ikinci yazılısı merkezi sistemde yapılacak. Sınav soruları, SBS’ye paralel olarak öğrencilerin kazanımlarını dikkate alarak yorumlama, analiz yapma, eleştirel düşünme, sonuçları tahmin etme, problem çözme ve benzeri yeterlilikleri ölçecek nitelikte hazırlanmış.

Sorular 4 şıklı ve yanlış cevaplar doğruları götürmüyor.

Din kültürü ve ahlak bilgisi ile ilgili şöyle bir durum var ; eğer öğrenci Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf ise alternatif sorular soruluyor.
Sınav sorularının orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerebileceği söyleniyor.

Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) Nasıl Hesaplanacak ?
Biraz önce kısaca YEP’in nasıl hesaplanacağından bahsetmiştik. Şimdi bunu biraz açabiliriz.

Yılsonu Başarı Puanı (YBP)
6, 7 ve 8. sınıflarda, öğrencinin derslerden aldığı yılsonu puanlarının haftalık ders saati ile çarpılarak elde edilen toplam puan toplamının, haftalık ders saati toplamına bölümü ile hesaplanan puandır. Biraz karışık oldu sanırım. Daha basitçe yılsonu notları, o dersin haftalık ders saatiyle çarpılacak ve bu yılsonu puanları, haftalık toplam ders saatine bölünecek ve Yılsonu Başarı Puanı (YBP)elde edilecek.

Puanlama 100 üzerinden yapılacak.

Örnek YBP hesaplama tablosu ;
YBP
YBP puanları 6,7 ve 8. sınıf sonunda hesaplanacak ve doğrudan YEP’e etki edecektir.

YEP Nedir ?
Ortaöğretime Yerleştirmeye Esas Puan manasındadır. YEP, merkezi sınavlarının %70’i ile 6,7 ve8. sınıf YBP puanlarının ortalamasının %30’unun toplanması ile elde edilecek.

Yani TEOG sınav sonuçları, öğrencinin nihai puanında %70 gibi yüksek bir oranda önem teşkil ediyor.

Örnek YEP hesaplama tablosu
yep
Puan eşitliğinde ne olacak ?
Öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının (YEP) eşit olması durumunda;

  • Tercih önceliği,
  • Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği,
  • Özürsüz devamsız gün sayısının azlığı.
  • dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır.